Stresas – tylusis žudikas ir 5 būdai jį nugalėti

Canva - Grayscale Photography of Woman Touching Her Eyes
Savo video pranešime paminėsiu 5 būdus kaip padėti sau išlikti sveikiems ir darbingiems.

Pirmiausia sužinosite, ką tokio blogo su mumis gali padaryti stresas ir kokiu principu jis veikia?

Mokslininkai stresą apibrėžia kaip reagavimą į būtinybę prisitaikyti. Žmogaus organizmas pasirengia kovoti arba bėgti, todėl širdis plaka dažniau, raumenys įsitempia, keičiasi kvėpavimo ritmas. Kai stresas veikia trumpą laiką, jis mums yra naudingas. Tada mes greitai priimam sprendimus ir veikiam, taip išspręsdami trumpalaikę netinkamą situaciją. Bet mūsų daugumos gyvenimus veikia ilgalaikis stresas. Šiuo metu ši tema yra ypač aktuali, nes kolektyvinėje sąmonėje tvyroja daug baimių, nerimo dėl ateities, dėl darbo vietos, dėl finansinės padėties.

Ilgalaikis stresas paveikia pogumburį ir hipofizę kuri išskiria daug streso hormonų, per antinksčius išsiskiria adrenalinas, labai padidėja gliukozės kiekis kraujyje, nes ji smegenyse gamina seretoniną ir energiją mūsų raumenims ir smegenims, kad organizmas susitvarkytų su stresu. Jei stresas yra ilgalaikis ir pastovus antinksčiai pervargsta  ir nebesugeba pagaminti tokio didelio kiekio adrenalino, sumažėja gliukozė, smegenyse nesigamina seretoninas ir energija ( todėl norisi saldumynų), nes smegenys reikalauja gliukozės. Antinksčiai padeda organizmui tinkamai reaguoti į stresą, palaikyti energijos lygius, reguliuoja imuninės sistemos funkcijas ir širdies ritmą. Be to, nuo jų priklauso mineralų ir gliukozės koncentracijos organizme, skysčių pusiausvyra ir kraujospūdis. Šios liaukos gamina adrenaliną ir noradrenaliną, vadinamuosius „bėk ar kovok“ hormonus, padedančius organizmui susidoroti su ūmiu stresu. Šie hormonai žmogui gali suteikti antgamtiškų jėgų, pavyzdžiui, pakelti automobilį, jei po juo užstrigo vaikas, ar pabėgti nuo užpuoliko. Antinksčiai gamina maždaug 30 įvairių steroidinių hormonų, tarp jų kortizolį, DHEA ir kortizoną, kurie padeda reguliuoti riebalų, baltymų ir angliavandenių apykaitą, insulino koncentraciją, slopina uždegimą ir veikia imuninę sistemą. Kai antinksčiai sveiki, jie išskiria labai tikslų steroidinių hormonų kiekį. Tačiau per didelis fizinis, emocinis ar aplinkybių nulemtas stresas išderina antinksčių funkcijas. Tai sukelia antinksčių pervargimą ir šie nebegali susidoroti su krūviu. Klasikiniai sutrikimų simptomai – nuovargis, energijos stoka, nemiga, irzlumas, nerimas ir dėmesio koncentracijos sutrikimai.
Mūsų imunitetas silpsta.
Ką daryti? Įveikti stresą yra daug būdų, šiame video išgirsite 5 būdus. Taip pat jame rasite kelis puikius receptus, kurie padės susikurti ramią aplinką namuose.