Keramikos instaliacija: „Utena XIX – XX a. sandūroje ir žydų bendruomenės istorija“. Projektas skirtas Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metams paminėti

Šie metai yra paskelbti Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metais. Projektą apie Utenoje gyvenusią žydų bendruomenę, mes pradėjome praėjusiais metais. Jame buvo sukurta keraminių pastatų modelių instaliacija, atkurianti dalį Utenos miesto pastatų, interaktyviai supažindinanti vaikus ir jaunimą su turtinga, daugiakultūre ir įkvepiančia Utenos miesto kultūros ir architektūros istorija. Praėjusių metų projektas susilaukė daug dėmesio tarp vietinio jaunimo ir suaugusių.

Pratęsdami praėjusių metų projektą ir jį dar išplėsdami, norime įprasminti žydų istoriją Lietuvos miesteliuose ir tokiu būdu prisidėti prie šių metų minėjimo. Projekto metu rekonstruosime XIX a. pabaigos – XX a. pirmos pusės Utenos miesto centro istorinius architektūros objektus: bažnyčią ir varpinę, liaudies namus ( juose vyko teatro žaidinimai, choro repeticijos, rodomas kinas, veikė arbatinė, knygynas), kleboniją, senąją vaistinę, Dvaro rūmus ( Saulės gimnazijos raudonasis pastatas su kolonomis), senąją ligoninę (buvo su bokšteliais), cerkvę ir šalia dvasininko namą, Šaulių namus, Senąjį banką ( raiškių, puošnių formų), senojo pašto rūmus ( trakto stotį) bei papildysime rinkos aikštę bent 6 pastatais, ir miestiečių figūrėlėmis, pagyvinsiančiomis instaliaciją. Rekonstrukciją vykdysime kartu su Utenos Vyturių progimnazijos mokiniais ir Utenos vaikų ir jaunimo užimtumo centro keramikos būrelio mokiniais, kurie Uteną atkurs iš keraminių namelių.

Projekto metu kartu su vaikais ieškosime Utenos žydų atsiminimų, pasakojančių autentiškas istorijas apie Utenos ir aplinkinių miestelių žydų kasdienybę. Juos skaitysime ir audio įrašus patalpinsime šalia virtualios Keramikos instaliacijos šioje internetinėje svetainėje.
Šiuo metu vyksta edukaciniai užsiėmimai mokiniams, kuriuose jie susipažįsta su Utenoje gyvenusiomis bendruomenėmis. Moksleiviai ieško unikalių žydų prisiminimų apie mieste vykusį jų gyvenimą. Netrukus prasidės namelių lipdymo darbai ir ekspozicijos kūrimas.

Projekto partneriai: Asociacija “Marianos Veriovkinos draugija”, Utenos Vyturių progimnazija, Utenos vaikų ir jaunimo užimtumo centras.

Projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba.

2019m. 2019m-1 2019m-2 2020-10-01 (0) 2020-10-01 (3) Gabija ir Mija

Tagged , , ,